Ev Yapımı Bilgisayar Klubü, garaj ve Apple…Steve Jobs’un düşündürdükleri

İlk toplantısını 1975 yılının Mart ayında SilikonVadisi şehirlerinden biri olan  San Mateo şehrinde Menlo Park’ta üyelerinden Gordon French’in evinin garajında gerçekleştiren efsanevi Ev Yapımı Bilgisayar Klubü, alanının ilk örneğiydi. (Homebrew Computer Club) Klüp üyeleri mühendislerden ve bilgisayar meraklılarından oluşuyordu. Bir araya gelerek dönemin ilk ve tek mirkobilgisayar platformu Altair ve diğer mikrobilgisayar konuları üzerinde konuşuyorlar, çip alışverişinde bulunuyorlardı.  Klüp elektronik hayranlarının ilgisini çekmişiti ve kurulduktan bir yıl sonra katılımcılarının sayısı neredeyse 750’yi bulmuştu. Ev Yapımı Bilgisayar Klubü kendi felsefesine sahipti. Burada insanları bir araya getiren şey onların ortak özellikleriydi. Hepsi de bilgisayarlara ilgiliydi ve elektroniği devre ve  lehim yapmayı seviyorlardı. Amaçları, en azından ilk zamanlarda, ticari değildi. Dünyanın en keyifli hobisinin tadını burada çıkarıyorlardı. Mikroişlemci teknolojisinin bütün yönleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulunuyorlar ve tasarladıkları devreler üzerinde tartışıyorlardı. Klübün kurucuları arasında Steve Jobs ve Steve Wozniak da bulunuyordu.

Steve Job'un evi
Steve Job’un evi

Birlikte, o yıllarda 20’li yaşlarında bulunan ve ailesiyle birlikte yaşayan Steve Jobs’un odasında yapmakta oldukları bilgisayarla ilgili gelişmeleri iki haftafa bir klüp toplantısında anlatıyorlardı. İşte Apple I ve II tamamen hobi amaçlı olarak bu garajda doğdu. Öyle ki Apple I’in şeması elden ele dolaşıyor, hatta Wozniak onu kendi evlerinde yapmak isteyenlere yardıma gidiyordu..

MOS 6502 Mikroişlemci
MOS 6502 Mikroişlemci

Apple I. geliştirirken kullandılkarı mikroişlemci MOS Technology Inc. tarafından 1975’te piyasaya sunulan  6502 idi. Bunun ana nedeni Intel’in 8080 işlemcisinin o zamanlar 370 dolar olmasıydı ve zaten perakende mağazalarda da bulunmuyordu. Alabilmek için distibütöre gitmek zorundaydılar, tabi distribütör de karşısında bir firma görmek istiyordu, hobi sahibi amatörler değil. Buna karşılık 6502 ise sadece 20 dolardı ve mağazada bulmak mümkündü. İşte kişisel bilgisayarlar devriminin temel dinamiklerinden biri de bu uygun fiyatlı mikroişlemcinin piyasaya girmesiydi.

Evet, Apple bir hobi projesiydi.. Eğer başlangıçta  Apple’ı bir hobi projesi değil de, satışa sunmak için geliştirselerdi muhtemelen o yıllarda var olan büyük bilgisayar üreticileri gibi yapmaya çalışırlardı, kendini kanıtlamış bir işlemci tercih ederlerdi. yaptıkları ürün sonunda o zamana kadar yapılmış olanlardan farklı olmazdı..

Steve Jobs Atari’de çalışmıştı ve bağlantıları vardı. Başarılı bir ürün yapmak ve satıp para kazanmak istiyordu. Geleceğin kişisel bilgisayarlarına dair müthiş fikirleri vardı. Sonuçta Apple I’in üretimi için Wozniak’la birlikte ortaklık kurdular. Niyetleri Steve Jobs’un garajında ürettikleri Apple I devrelerini kit olarak Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü’nde satmaktı. İlk yıl böyle devam etti. Derken bir yerel elektronik mağazasından 50.000 dolarlık sipariş aldılar.

apple 1
apple 1

Kaynaklar:

http://www.silicon-valley-story.de/sv/pc_homebrew.html

http://www.atariarchives.org/deli/homebrew_and_how_the_apple.php

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir